Počasí u nás - měření mimo provoz

Podzimní oblačnost nad vrchem Šibenný.   Z důvodu výpadku jednoho prvku z řetězce zařízení, který zajišťoval přenost dat z domácí meteostanice, je systém zcela ochromen a nefunkční. Děkuji za pochopení.

   Meteostanice měřila základní veličiny - teplotu vzduchu, relativní vlhkost, atmosferický tlak a vypočítávala rosný bod. Postavil jsem ji podle návodu již v roce 2003 v kapesním provedení, a protože její zapojení umožňuje odesílání dat do PC, rozhodl jsem se zvýšit její užitnou hodnotu a upravit ji pro odesílání dat na tyto stránky. Celý systém se skládal ze samotné meteostanice, která obsahuje jednotlivá čidla, mikroprocesor a další pomocné obvody, a která byla připojena přes seriové rozhraní k hardwarovému serveru v domácí LAN. Na straně hostingu zajišťoval příjem dat jednoduchý PHP skript, který importoval data z meteostanice a poté je zobrazoval na stránkách.

Naměřená meteodata

<< Červen 2011 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
   Od počátku měsíce dubna do konce měsíce září 2011 byla naměřená data ukládána ve čtvrthodinových intervalech na server pro pozdější vyhodnocení. K jejich prohlížení v upravené grafické formě slouží kalendář vlevo, který umožňuje vybrat konkrétní den a zobrazit naměřené hodnoty v grafech.

   V současnosti (leden 2017) připravuji oživení měření včetně nákupu nového hardware, prozatím byl upraven software pro zobrazování naměřených hodnot v minulosti. Z výše uvedených důvodů jsem v kalendáři zvolil jako startovací měsíc pro zobrazení naměřených dat červen 2011.
   Kalendář je samozřejmě plně funkční a pro zobrazení aktuálního měsíce klikněte sem: 25.09.2018. Kalendář se ale zobrazí bez meteodat, protože ta ještě nejsou k dispozici.

Technické řešení meteostanice

   Pro měření teploty a vlhkosti využívá meteostanice speciální senzor SHT11 švýcarské firmy Sensirion a pro měření tlaku čidlo MPX4115A firmy Motorola. Návod na stavbu a oživení byl uveřejněn v [1] a kompletní popis naleznete v [2]. Její konstrukce, která využívá průmyslové typy součástek pracující v širokém rozsahu teplot, umožňuje umístění ve venkovním prostředí. Systém meteostanice jsem proto umístil do plastového boxu na zeď domu, ve kterém je zajištěna dostatečná vnitřní cirkulace vzduchu pomocí malého ventilátoru s nízkými otáčkami kvůli přesnosti měření. Přestože se nejedná o ideální způsob umístění meteostanice, vhodnější by bylo umístit ji do volného prostoru (viz. řešení [3]), experimentální měření prokázalo uspokojivou přesnost. Vzhledem k tomu, že software meteostanice neumožňuje lepší rozlišení než v celých jednotkách měřených veličin a propojení je realizováno kabelem, považuji toto řešení prozatím za dostatečné, vzhledem k použitému účelu - poskytovat pouze informativní hodnoty.

Základní technické údaje

Čidlo teploty a vlhkosti: SHT11 - Sensirion (-40°C - +123°C, 0% - 100%)
Čidlo tlaku: MPX4115A - Motorola (150hPa - 1150hPa)
Procesor meteostanice: AT89C52 - Atmel
HW Server: IP Serial Device Server IPS-101 - Chronos

Fotografie meteostanice

Odkazy a použitá literatura

[1] - Časopis Aradio - Praktická elektronika 2/03 str.11.
[2] - Stránky konstrukce na hw.cz
[3] - Jedno z řešení umístění stanice na www.astronom.cz
PHP kalendář - www.rjwebdesign.net
Pro grafické zobrazení naměřených hodnot je použita aplikace Google Chart Tools

Aktualizace stránky: 6. ledna 2017