O prvním roce života, o cestách a cílech...

   Rybář sedící na břehu řeky může jen doufat, že chytí rybu, i když má možnost koupit si zmražený polotovar někde v supermarketu. Jeho tiché bláznovství je však o něčem naprosto jiném, než jen o chutném jídle, neboť úlovek vlastně není hlavním cílem jeho konání. Cílem je cesta - lov samotný, který je o návnadě, místě, času a technice lovu, zkušenostech, o čisté mysli, o souznění s přírodou. A je-li pak jeho snaha korunována úspěchem v podobě úlovku, prožívá uspokojení a pocit štěstí.

   Jsem jako rybář na břehu informační řeky, který je šťastný, že si tyto stránky našly za rok běhu své stálé návštěvníky, můj kapitální úlovek. Mým cílem bylo vytvořit nezávislou prezentaci malé jihočeské vesnice, kde žiji, a kterou mám od dětství rád, spojenou s prezentací mého vlastního díla - fotografiemi zdejší krásné přírody. Spojení sice poněkud netradiční, ale jak mne přesvědčily veskrze kladné ohlasy, přeci jen možné. Stránky sice nevykazují nijak vysokou návštěvnost, v průměru 10-15 návštěv denně, ale to nebylo mým cílem. Jen jsem chtěl dát vědět světu „haló, jsme tady“, že někde na „zeměkouli“ je taky nějaký Zbelítov. V Číně, Izraeli, Belize, Kanadě, Litvě, Vietnamu, Brazílii, Japonsku, Austrálii, Portoriku a mnoha dalších zemích světa už to pár lidí ví. Právě díky spojení prezentace obce s fotografiemi okolní přírody, zvířat, rostlin a hub.
   Mou hlavní cílovou skupinou jste však vy, navštěvníci z českých luhů a hájů, vesnic a městeček, mí sousedé, zbelítovští. Pro vás jsem obětoval něco svého času, aby jste mohli poznat nejen kousek historie a současnosti obce, ale snad i otevřít oči fotografiemi krás zdejší přírody na monitorech počítačů těm, kteří jsou unaveni dnešní uspěchanou, přetechnizovanou dobou, aby se přírodu pokusili alespoň o něco více vnímat, až v ní budou někdy pobývat. Stojí to za to! Neznám lepší způsob relaxace pro tělo i duši, než toulání se jen tak krajinou. A když už se touláte, nelze si nevšimnout přírodních krás a možná vás napadne, že „ty kecy“ o ochraně přírody mají přeci jen nějaký smysl. A budete-li pak přemýšlet, tak možná i to, že jednání a rozhodnutí ve vztahu k přírodě mohou být jednou z cest nejednoho člověka, které umožní přežití moderní civilizace do vzálené budoucnosti.
   Nevím, někoho to možná napadne. V každém případě cítím, že tady někde se asi nachází důvod koncepce tohoto projektu jako spojení prezentace lidského sídla a přírodních krás, které jej obklopují. Jako spojení přírody a lidského života, které trvá odedávna, kdy člověk byl jen pouhým zvířetem na přírodě zcela závislým, až do dnešních časů, kdy přírodu vnímáme spíše jen jako zajímavý rekreační prostor, kdy mnohem více času trávíme ve společnosti našich vlastních technologií v zaměstnání či teple našich domovů. Budiž tedy toto spojení také bráno jako jedna z mnoha cest, která má pozorného návštěvníka nasměrovat k přemýšlení o jeho vztahu k místu kde žije, o jeho vztahu k přírodě, o jeho vztahu k životnímu prostředí jako celku.
   Před závěrem výročního povídání ještě krátce o způsobu, kterým realizuji tyto stránky, o mém dobrodružném způsobu „lovu v moři poznání“. Nechtěl jsem pro psaní stránek použít „polotovar ze supermarketu“ v podobě redakčního systému pro tvorbu webu a vydal se k cíli svou vlastní cestou, kdy zdrojový kód stránek píši ručně, a tak se nelze zcela vyvarovat chyb, především ve formě, ale jsa pouhým laikem též na poli přírodovědy a historie, také v obsahu. Je to daň za moje kutilství, za možnost objevovat a učit se nové věci, za možnost hledat nové cesty. Proto prosím o shovívavost v případě potíží se zobrazením těchto stránek v některých prohlížečích a také o vaši pomoc v případě, pokud nějakou chybu objevíte.
   A nakonec, jste to vy, komu je tato prezentace určena a nabízím vám i možnost spolupodílet se přímo na jejím obsahu. Pokud máte nějakou zajímavou fotografii či máte chuť přispět něčím jiným k obsahu tohoto webu, máte vždy dveře otevřené. Vždyť prostor je obrovský a místa je tu dost. Nejen pro fotogalerii krás a přírody jižních Čech a nejen pro jednoho člověka.

Tomáš Přibyl - autor stránek www.zbelitovsko.cz

  • Počítadlo:
  • Přesný čas:
  • přesný čas